רוצים להפחית את התפשטות הקורונה? החליפו את עדשות המגע במשקפיים.

הרכבת עדשות מגע במקום משקפיים, עוזרת לכם להפסיק לגעת בפנים ולמנוע כך את התפשטות וירוס הקורונה. 

נמצא כי מרכיבי עדשות מגע נוגעים בעיניים הרבה יותר ממרכיבי משקפיים, ומגע זה , ידוע כדרך מרכזית להעברת וירוסים, כולל וירוס הקורונה , המתפשט במהירות ברחבי העולם.

מדוע עדשות מגע ?

משתמשי עדשות מגע נוגעים בעיניים שלהם ובפנים הרבה יותר פעמים ביום, לא רק לצורך הרכבת עדשות המגע, אומר ד"ר תומס שטיינמן,  מהאגודה האמריקאית לרפואת עיניים. 

"אתם נוגעים בעין שלכם ואז אתם נוגעים בחלק אחר בגופכם," אמר ד"ר שטיינמן, רופא עיניים במרכז הרפואי MetroHealth בקליבלנד, אוהיו.

"אתם משפשפים את העיניים ואז משפשפים את הפנים שלכם, מגרדים את הפנים שלם, מכניסים את האצבעות לפה, מכניסים את האצבעות לאף" הוסיף. "יש אנשים שאינם היגייניים במיוחד ואולי שכחו לשטוף ידיים תחילה."

בנוסף משקפיים יכולים להגן יותר מפני חלקיקי הוירוס שבאוויר, אומר שטיינמן, אם כי סביר יותר להידבק דרך הפה והאף מאשר דרך העיניים. 

בעוד שמשקפי מגן הם קריטיים לכל איש מקצוע בתחום הבריאות המטפל בחולי קורונה, עבורנו "זה רק עוד אמצעי מניעה, דרך נוחה שבה נוכל להוסיף אמצעי מגן  שיעזור לנו להימנע מוירוס הקורונה", אמר שטיינמן.

"האם אפשר לחלות בקורונה מהוירוס שחדר דרך העין? תיאורטית, זה אפשרי, אבל אין לנו שום הוכחה לכך," הוסיף.

גם ד"ר ויליאם שפנר, פרופסור לרפואה מונעת ומחלות זיהומיות, אומר ש"תיאורטית זה אפשרי, אבל מעשית זה לא קורה".

הקשר לדלקות עיניים

וירוס הקורונה עלול לגרום לדלקת הלחמית. דלקת הלחמית היא דלקת בשכבת הרקמה הדקיקה והשקופה,  המכסה את החלק הלבן של העין ואת פנים העפעף.

"הלחמית היא קרום רירי, כמו פנים הפה או פנים האף או חלל האף והלוע," אמר שטיינמן.

"קרום הלחמית לח והינו קרקע פוריה לוירוסים. למעשה, יש המון אורגניזמים שיכולים להיצמד בקלות ללחמית , או לצורך העניין, להיצמד על עדשת מגע שצמודה ללחמית " הוסיף.

תסמינים של דלקת הלחמית כוללים קרע, גירוד או צריבה, ראייה מטושטשת, כתמים אדומים או ורודים בלבני העין, מוגלה, ריר והפרשה צהובה שעלולה להיגרם על הריסים, ולעיתים קרובות להדביק את העיניים לאחר השינה.

מדיווחים מסין ומרחבי העולם עולה כי כ- 1% עד 3% מהאנשים הסובלים מקורונה , סבלו גם מדלקת הלחמית.

הסיבה לכך נובעת מכך שווירוס הקורונה יכול להתפשט על ידי נגיעה בנוזל מעיניו של אדם נגוע, או מחפצים שאדם נגע בהם ואז נושאים את הנוזל.

הדיווחים על כך גרמו ליותר מתריסר ארגוני עיניים ארציים בארה"ב להודיע ​​לרופאי עיניים להפסיק לקבל חולים למעט טיפול דחוף או טיפול חירום, כמו פגיעות בעיניים. זה כולל גם טיפול משרדי וגם כירורגי.

מחקר שפורסם לאחרונה על ידי האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים לא מצא שום עדות לכך שאנשים הסובלים מקורונה הכילו את הוירוס בדמעותיים, אולם איש במחקר לא סבל מדלקת הלחמית. אז עדיין לא ידוע אם ניתן להפיץ את נגיף הקורונה בדרך זו.

אל תיבהלו

זה לא אומר שכל דלקת עינים תהיה סימן לקורונה, מדגישים מומחים. יש הרבה גורמים אחרים שיכולים לגרום לדלקת עיניים.

עם זאת, עין ורודה או אדומה יכולה להיות סימן נוסף לכך שאתם צריך להתקשר לרופא שלכם אם יש לכם גם תסמינים אחרים של קורונה, כמו חום, שיעול וקוצר נשימה.

או שזה יכול להיות סתם אלרגיות, במיוחד אם התעטשתם והעיניים והאף שלכם מגרדים.

"זה לא הזמן לעגל פינות," אמר שטיינמן. "שטפו תמיד את הידיים, השתמשו תמיד בסבון. אל תגעו בפנים שלכם.

וחטאו היטב את העדשות שלכם, גם אם אתם כל הזמן מרכיבים אותם.